مردم کدام کشورها به طلا بیشتر اهمیت می‌دهند؟

مردم کدام کشورها به طلا بیشتر اهمیت می‌دهند؟

17 شهریور 1400 350 بازدید

مردم کدام کشورها به طلا بیشتر اهمیت می‌دهند؟

ارزش بالای طلا که جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاری افزایش داده از یک‌سو و امکان انتقال آن به نسل‌های آینده از سوی دیگر، در طول قرن‌ها به محبوبیت این فلز زرد افزوده است.در عین حال که خرید طلا با فرهنگ یک کشور رابطه تنگاتنگی دارد با اقتصاد آن کشور نیز مرتبط است و شرایط اقتصادی تعیین می‌کند که مردم چه زمان به سمت خرید طلا حرکت کنند و چه زمان خرید این فلز‌ گران‌بها را متوقف کنند.در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ۱۰ کشور که مردم آن‌ها بیشترین حجم طلا را خریداری می‌کنند بپردازیم .

1.چین

در سال ۲۰۱۶، بیشترین میزان خریداری طلا و جواهرات در چین انجام شد که این میزان از مجموع طلای خریداری‌شده در آمریکا و چین بیشتر است.جمعیت بالا و افزایش قشر با درآمد بالا در دومین اقتصاد جهان موجب شده، سالانه طلایی که از معادن استخراج می‌شود بیشتر شود.موسسه مک‌کنزی اند کامپنی، پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، چین سهمی ۴۴ درصدی از بازار لوکس جهانی خواهد داشت که طلا نیز بخش مهمی از آن خواهد بود.

2.هند

مردم این کشور علاقه بی سابقه ای به این فلز گران بها دارند به طوری که هر خانواده هندی یشترین ذخیره طلای شخصی در جهان را دارد و ضرب المثل ها نیز در این کشور حاکی از علاقه شدید آن ها به این فلز گران بها است به طوری که گفته می شود:" هیچ ازدواجی بدون طلا نمی شود."

3. ایالات متحده آمریکا

تب طلا در کالیفرنیا با کشف این فلز زرد در سال ۱۸۴۸ آغاز شد که سیل جویندگان ثروت و ماجراجویان را به این سرزمین سرازیر کرد.از ۱۷۰ سال پیش تاکنون، نه تن از هر ۱۰ تن طلایی که در جهان از معادن استخراج می‌شود، مربوط به این ایالت در آمریکا است.

4.امارات متحده

دبی در سراسر جهان به عنوان یکی از قطب های برتر جواهرات و طلا شناخته شده است. بازار گلد سوک شهر تقریباً ۳۰۰ مغازه دارد که در همه آنها جواهرات و طلاهای زیبایی از هر نوع نمایش داده شده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ که توسط کمیسیون تجارت ایتالیا انجام شده است نشان داده است که اماراتی‌ها بیشترین سرانه خرید طلا را در جهان دارند به طوری که هر اماراتی سالانه ۳۴ گرم طلا خریداری می‌کند.

5.ایران

مردم ایران از سال ۲۰۱۶ تا کنون یکی از بزرگترین خریداران طلا بوده‌اند و تا کنون توانسته‌اند این جایگاه را حفظ کنند و حتی در سال ۲۰۱۷ میزان خرید طلا ایرانیان نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش داشته است.

6.ترکیه

ترکیه از سال ۱۹۹۵ میلادی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و خریداران طلا بوده است و دلیل آن هم علاقه زیادی مردم این کشور به این فلز گران‌بها است.

7.عربستان سعودی

عربستان سعودی برای مدت طولانی به شهروندانش اجازه سرمایه گذاری بر روی این فلز گران‌بها را نمی‌داد و بر این اساس شمش‌های طلا به سختی در این کشور خرید و فروش می‌شدند ولی در سال ۲۰۱۶ این قانون برداشته شد و خرید و فروش طلا در این کشور سر به فلک کشید به طوریکه اکنون مردم این کشور جایگاه هفتم بیشترین خریداران طلا را به خود اختصاص داده‌اند.

8.اندونزی

اندونزی نه تنها بیشترین خریداران طلا را در خود جای داده است بلکه بیشترین معادن طلا را نیز در اختیار دارد و بر اساس آخرین گزارش‌ها ۱۸۰۰۰ نفر در یکی از معادن طلا این کشور مشغول استخراج این فلز گران‌بها هستند.

9.روسیه

سابقه خرید طلا روسیه مانند سایر کشورهای جهان به گذشته دور باز نمی‌گردد و این کشور تنها نزدیک به دو سال است که اقدام به خرید طلا در حجم انبوه کرده است و دلیل آن تقویت ارز ملی خود در برابر دلار آمریکا است.اما جدا از بانک مرکزی روسیه مردم این کشور نسبت به سایر کشورها در خرید طلا رتبه ۹ را در جهان به خود اختصاص داده‌اند و تنها در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۰ تن طلا توسط مردم این کشور خردیداری شده است.

10. مصر

از قرن ۱۳ میلادی که مصریان اولین وسیله نقشه نگاری را ساختند تاکنون یکی از بزرگترین خریداران طلا هستند. ارزشی که مصریان برای طلا قائل‌اند به گونه‌ای است که از آن در گذشته به عنوان گوشت خدایان یاد می‌کردند و از آن برای ساخت معابد خود استفاده می‌کردند.

مطالب مرتبط