تشخیص طلای اصل از بدل

تشخیص طلای اصل از بدل

05 اردیبهشت 1400 2,002 بازدید

تشخیص طلای اصل از بدل

 

آزمایش‌کردن طلا با آهن ربا:

 

تست طلا با آهن‌ربا یکی از تست‌های بسیار معروف است؛ زمانی که آن‌ربای‌قوی نزدیک یک‌قطعه طلا می شود در سطح آن باید مقاومتی احساس شود. نکته مهم این‌جاست که اگر مصنوعات طلا یا مسنوعات نقره‌ی

شما توسط آن‌ربا جذب شد؛ حتما یک‌جای کار می‌لنگد و میتوان دیگر اسم طلا یا نقره را از روی آن قطعه برداشت.

 

 

آزمایش طلا با یخ:

 

قابل ذکر است که از این روش بیشتر برای تست نقره استفاده می کنند اما خب برای تست طلا هم کاربرد دارد؛ آن هم به این خاطر است فلز نقره در بین فلزات بیشترین رسانای انرژی گرمایی است. در این روش روی طلا یا نقره‌ی خود مقداری یخ بگذارید، اگر نقره یا طلای شما اصل باشد، یخ به سرعت ذوب می‌شود. به عبارتی دیگر سرعت ذوب یخ روی طلا و نقره اصل باید بیشتر از سرعت ذوب یخ در دمای معمولی اتاق باشد.

 

 

آزمایش طلا با دندان:

 

همه‌ی ما فیلم هایی را دیده‌ایم که در آن ها، برای تشخیص طلای اصل آن را گاز می‌گیرند یا همچنین بسیار دیده‌ایم ورزشکاران در المپیک نیز همین کار را انجام می‌دهند. دراصل می‌توان گفت یکی از روش‌های تشخیص طلا همین کار است که البته روش چندان دقیقی نیست؛ در این روش طلای مورد نظر را با فسار ملایم گاز بگیرید سپس آن را با دقت نگاه کنید باید جای گاز گرفتن شما تو‌رفته باشد جالب است بدانید هرچقدر این تو‌رفتگی بیشتر باشدبه این معنی است که عیار طلای شما بیشتر است.

 

 

آزمایش طلا با سرکه:

 

برای تشخیص طلا از بدلیجات می‌توانید از سرکه استفاده کنید. بدلیجات به سرعت با سرکه واکنش نشان می‌دهند و رنگ‌آن ها تیره می‌شود. مقداری سرکه داخل یک ظرف بریزید و جواهری که می‌خواهید تست کنید را به مدت 5 دقیقه داخل آن قراردهید، در صورتی که رنگ آن تغییر کند بدل است.

 

 

آزمایش طلا با سنگ‌محک:

 

سنگ‌محک، سنگی سیاه رنگ است که برای شناسایی و تعیین عیار طلا استفاده می‌شود، از این روش بیشتر در طلا فروشی‌ها استفاده می‌شود. برای چگونگی عملکرد این سنگ به مقاله‌ی (چگونگی سنگ‌محک)  مراجعه کنید.

 

 

آزمایش طلا با اسید:

 

طلا در برخورد با اسید تغییر رنگ می‌دهد، در این روش باید یک قطره اسید روی طلای خود بریزید اگر طلایتان اصل باشد  باید به رنگ قرمز، قهوه‌ای، یا سبز در بیاید؛ در غیر این صورت احتمال این که طلایتان تقلبی باشد وجود دارد.

 

 

آزمایش طلا با آب:

 

یک ظرف آب را پرکنید و قطعه ای که به طلا بودن آن شک دارید را داخل آن بیاندازید. اگر آن قطعه طلا اصل بود. در کف ظرف می‌ماند، این در صورتی است که بدلیجات به زیر آب فرو نمی‌روند.

 

 

آزمایش طلا باید:

 

برای تسخیص طلا از بدلیجات، می‌توانید از ید استفاده کنید. ید هیچ ردی روی طلای اصلی باقی نمی‌گذارد. مقداری ید روس سطح طلا بکشید، آن رد آن باقی‌ماند، زیورآلات شما بدل است، در غیر این صورت طلای اصل است.

 

آزمایش طلا با خش:

 

در این روش یک سکه مسی برداشته، و با طلای خود روی آن خط بکشید، طلای اصل روی سکه خط نمی‌اندازد و خودش خش‌دار می شود؛ اما درست برعکس آن طلای قلابی روی سکه خط می‌اندازد و خودش سالم می‌ماند.

 

 

سخن آخر

 

در این مقاله دانستید که چطور با استفاده از روش های بالا قطعه فلزاتی که به طلا بودن آن شک دارید را بیازمایید، همچنین ممکن است روش های های دیگری هم وجود داشته باشد که بتواند طلای اصل را از بدل تشخیص بدهد اما ما ساده ترین و در دسترس ترین آنان را برای شما به اشتراک گذاشتیم.

مطالب مرتبط