طلا یا بیت کوین

طلا یا بیت کوین

21 مرداد 1400 474 بازدید

تاریخچه طلا و بیت کوین

طلا ارزش و قدمتی چند هزار ساله دارد و به عنوان یک وسیله قابل اعتماد برای مبادله کالا و همینطور ذخیره کننده ارزش مورد استفاده قرار می‌گرفت.از سوی دیگر سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین به معنای سرمایه‌گذاری در یک انقلاب تکنولوژیک محسوب می‌شود. کسانی که بیت کوین را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می‌کنند، افراد بلند پروازی هستند و چشم به راه مبدل شدن بیت‌کوین به عنوان سرآمدترین دارایی پولی جهان، به جای طلا و دلار آمریکا می‌باشند.حدود یک سال گذشته بسیاری از تحلیل گران و دیگران در دنیای اقتصاد رکورد اقتصادی را پیش بینی کرده اند.پس از سالها بازار گاو نر،سرمایه گذاران ممکن است ناگهان به دنبال راهی برای انتقال سرمایه گذاری خود به پناهنده‌های امن با ثبات باشند. حرکت سنتی محافظت از نوسانات سهام با طلا است. این روش در گذشته یک روش موثر را اثبات کرده است، اما جایگزین جدیدتر، پناهگاه امن مدرسه قدیمی را به چالش می‌کشد.بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد،عصرجدیدی از ارزهای دیجیتال را آغاز کرد.

بیت کوین و طلا را به عنوان گزینه‌های پناهگاه امن مقایسه می‌کنیم

عوامل متعددی وجود دارد که طلا را به یک دارایی امن و مطمئن تبدیل می‌کند این ماده به عنوان یک ماده برای کالاهای مصرفی مانند جواهرات و لوازم الکترونیکی ارزشمند و کمیاب است صرف‌نظر از تقاضا، وعرضه به طور نامناسب پایین است.طلا نمی‌تواند تولید شود مانند شرکتی که سهام جدید صادر می‌کند،یا یک باک فدرال پول چاپ می‌کند. این باید از زمین کنده شده و پردازش شود.بر این اساس،طلا تقریبا هیچ ارتباطی با دارایی‌ها مانند ارزها و شاخص‌های سهام S&P500 ندارد.این فلزگران‌بها تا سال 1971 زمانی که رئیس جمهور نیکلسون روابط ارز آمریکا و طلا را به عنوان پایه قطع کرد،با دلار گره خورده بود.از آن زمان کسانی که نمی‌خواهند با نوسانات کامل بازار سهام حرکت کنند،روی طلا سرمایه گذاری کرده‌اند این فلز گران‌بها در صورت اصلاح بازار سهام یا کاهش 10 به ضربه یا حتی سود کمک می‌کند.طلا معمولا در زمان اصلاحات خوب عمل می‌کند زیرا حتی اگر لزوما افزایش نیابد، دارایی که ثابت می‌ماند.در حالی که سایرین کاهش می‌یابد،به عنوان یک پرچین بسیار مفید است.

شباهت‌های بیت کوین و طلا

  • بیت کوین و طلا هر دو قابل استخراج هستند. اما نحوه استخراج آن‌ها باهم دارای تفاوت است. برای استخراج طلا باید زمین را حفر کرد تا به این دارایی گران‌بها دست یافت، اما استخراج یا ماینینگ بیت‌کوین به صورت الگوریتمی است و به نودهای پرمصرف نیاز دارد تا “معادلات” را حل کنند تا تراکنش‌های بلاک چین حل شوند و بیت کوین بیشتری ایجاد شود.
  • بیت‌کوین و طلا هر دو به عنوان دارایی امن شناخته می‌شوند، هیچکدام از آنها را نمی‌توان هر وقت که به آن‌ها احتیاج داشتیم، چاپ کرد. این نکته باعث می‌شود که این دارایی‌ها ارزش خود را با گذشت زمان حفظ کنند. این موضوع بدان معنا است که ارزش و نرخ سود بیت‌کوین تحت تاثیر تصمیمات دولتی نیست.
  • هر دوی این دارایی‌ها تحت تاثیر احساسات هستند. بیت کوین به عنوان یک دارایی پرنوسان شناخته می‌شود و اگر احساس مثبتی پیرامون بازار ارز دیجیتال وجود داشته باشد، این کوین عملکرد خوبی خواهد داشت. ارزش طلا نیز به عنوان یک فلز گران‌بها تحت تاثیر احساسات است و اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند که شاهد افزایش قیمت آن خواهند بود، ارزش آن افزایش می‌یابد.

تفاوت‌های مهم بیت کوین و طلا

اگرچه این دو دارایی تشابهات مختلفی با یکدیگر دارند، اما بیت کوین و طلا تفاوت‌های چشمگیری دارند که اغلب، سرمایه‌گذاران به یکی از این دو دارایی جلب می‌شوند.

  • طلا شکل فیزیکی دارد، در حالی که بیت کو‌ین کاملا الکترونیکی است. این مشهودترین تفاوت این دو دارایی است و در انتخاب خرید یکی از آن‌ها، نقش مهمی ایفا می‌کند.
  • طلا یک دارایی ملموس است که از آن می‌توان برای ایجاد محصولات دیگر نظیر جواهرات استفاده کرد، در حالی که بیت کو‌ین صرفا یک سرمایه‌گذاری دیجیتالی است.

ارزش طلا

طی چند سال گذشته، بازار طلا عملکرد خوبی داشته است، به طوری که در سال ۲۰۱۳ به کف قیمت رسید و طی چند سال گذشته بازیابی شده و با افزایش قیمت مواجه شده است. اکنون، این دارایی با افزایش قیمت مواجه است و علیرغم کاهش قیمت گذشته و شیوع ویروس کرونا، به رکورد قیمت جدیدی دست یافته است. در حال حاضر، قیمت طلا ۲۰۳۵ دلار در هر اونس است.

ارزش طلا در برابر ارز

معمولا افرادی که به دنبال سرمایه گذاری روی طلا هستند، قصد دارند تا سراغ سرمایه گذاری بروند که در آن ریسک وجود نداشته باشد. ارز و دلار در چند سال اخیر، افت و خیز بسیاری داشته است و تهیه کردن و حتی فروختن آن کار هر کسی نیست، به همین دلیل هر کسی نمی‌تواند دنبال اینگونه سرمایه گذاری برود. در واقع می‌توان گفت که سرمایه گذاری روی طلا ریسک خرید ارز را جبران می‌کند، چرا که هم ثبات قیمت آن نسبت به ارز و دلار بیشتر است و هم اینکه راحت‌تر می‌توان آن را خرید و فروش کرد.

آنالیز قیمت طلا: صعود به اوج های جدید

قیمت طلا که اغلب به عنوان یک دارایی بزرگ و اصلی در مواقع عدم اطمینان استفاده می‌شود، همیشه وضعیت اقتصاد جهان را منعکس کرده است. اگرچه اقتصاد جهانی از تأثیر همه‌گیری در حال بازیابی است، اما باید این موضوع را در نظر داشت که محرک‌های عظیم ارائه شده توسط دولت‌ها سرانجام از بین می‌روند. اگر اثبات شود که واکسن‌های Covid-19 توسط Pfizer-BioNTech ، Moderna و سایر شرکت‌های دارویی موثر هستند و اقتصاد دوباره باز شود، می‌توان انتظار رشد بیش از حد اقتصاد را ​​در سال 2021 را داشت.
اما مادامی که ترس و نااطمینانی حاکم است  احساس سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بازار طلا همچنان مثبت است، دیگر عاملی که به کمک طلا می‌آید چاپ مقادیر زیادی پول از سوی بانک‌های مرکزی است که در نهایت منجر به تورم می‌شود. با چاپ پول بیشتر ارزش دلار و سایر ارزها کاهش می‌یابد بنابراین فرصت خوبی برای ورود بازار طلا به وضعیت گاوی(صعودی) است.طلا سال 2021 را با حدود 1950 دلار آغاز کرد که فقط 5 درصد کمتر از بالاترین رقم 2075 دلار از آگوست(شهریور) 2020 است. که این نشان دهنده ثبات این بازار در برابر تورم و رکود اقتصادی است.

نتیجه گیری

 در اخر باید گفت که بیت ‌کوین در تلاش است که بتواند معیارهای ذخیره ارزش را همانند طلا برآورده سازد. همچنین افزایش قیمت بیت کوین نیازمند فراگیر شدن و تحقق شرایط متعددی است که این امری زمان بر است. البته توسعه دهندگان بیت‌کوین در تلاش‌اند و با علم به این موضوع در صدد بر طرف کردن مشکلات موجود در شبکه بلاکچین بیت کوین، ایجاد فورک‌های جدید و بهبود کاربردهای آن در زندگی روزمره مردم هستند. در طرف مقابل، هم اکنون بسیاری از بانک‌ها و سرمایه داران بزرگ در حال خرید و ذخیره‌سازی طلا می‌باشند، این درحالی است که تحلیلگران انتظار دارند که قیمت دلار آمریکا در چند سال آینده با کاهش چشم گیری روبرو شود، بنابراین می‌توان اینگونه برداشت کرد که به مرور زمان ارزش دلاری هر گرم طلا افزایش پیدا کند و طلا به عنوان یک ذخیره‌ کننده ارزش قابل اعتماد و نقد شونده، مورد استقبال فراوانی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط